19 Kasım 2009 Perşembe

DOMATES YAHNİSİ


Domatesin en bol olduğu yaz aylarında en sık pişirdigim yemeklerden biridir. Tahmin ettiginiz gibi tam bir yaz yemegi. En sevdigim yemek desem inanın yanlış olmaz. Çocuklarımda aynı benim gibi, çok sevdigi için neredeyse haftada bir gün domates yahnisini yaparım. Çevremde de şimdiye kadar domates yahnisini yapana pek rastlamadım. Geçen gün internette acaba farklı bir tarifi var mı diye araştırırken çok enteresan bilgilere ulaştım. Şimdi bu bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.
Hani hep deriz ya; “Bizim kültürümüz bir mozaik kültürüdür ve bu kültürün temeli ne dine ne ırka dayanır” diye. İşte bunun bir kanıtıdır, bundan beş yüz yıla yakın süre önce İspanya’da engizisyondan kaçan Museviler, kendi memleketlerindeki dini baskıdan usanan İspanyol Musevileri, Osmanlı’nın o meşhur hoşgörüsünden yararlanarak bu topraklara gelmişlerdir. Musevilerin bu topraklarda yaşamasından mutfağımız da payını almış ve Türk mutfağının şimdiki zenginliğine erişmesinde Sefarad ve Aşkenaz mutfağının da katkısı olmuştur. Musevilerin zengin mutfağının temeli ise çekilen sıkıntılara ve bu sıkıntılar karşısında yaratıcılığını kullanmış olan Musevi kadınına dayanır.
Bu sıkıntılı günler, beraberinde yokluğu ve yiyecek sıkıntısını getirdiğinden, becerikli Musevi kadınları hiçbir malzemeyi ziyan etmemişlerdir. Kabağın kabuğunu bile yemeklerine bir şekilde eklemeyi başarmışlar, göçün ve savaşın ortasında açlıkla bu yolla başa çıkmışlardır. Yahnileriyle ünlü Sefarad mutfağının en ünlü yahnilerinden biri olan “armi de tomat”, kısaca domates yahnisi olarak tanımlayabileceğimiz bu yahniyi mutfaklarımıza museviler kazandırmışlar.
Domates yahnisi malzemeleri
1 kilo olgun, yemeklik domates
200 gram kuzu kıyma
2 adet sivri biber
2 adet soğan
Sıvı yağ
Tuz
Karabiber
Pul biber
Domates yahnisi tarifi:
Domateslerin kabuklarını soyarak iri iri, soğanları küp küp, biberleri ise halka halka dograyın. Kıyma ve soganları iyice kavurduktan sonra, domates ve biberleri de ekleyin. Domatesler suyunu tamamen çekene kadar pişirin. Sıcak sıcak servis yapın
AFİYET OLSUN...

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...